PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-talets slut.

Rik dekor av flodlandskap i underglasyrblå samt hals flankerad av drakar. Höjd ca 45,5 cm.

Slitage, ytliga repor och märken. Någon mindre spricka. samt något större avslag. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
3 000 SEK