Målat. Skuren dekor. Raka avsmalnande ben. Bredd 92. Djup 57. Höjd 75 cm.
Senare skiva och målning. Slitage, repor och märken. Färgbortfall. Avslag. Något lös skiva i bakkant. Förstärkt.