KRUS, stengods, Westerwald, Tyskland omkring 1700.

Sk kugelbauchkanne. Bukig form. Saltglaserad med blått måleri i underglasyr, floral reliefdekor, svängt handtag, tennlock. Höjd 19,5 cm.

Slitage, nagg, tillverkningsdefekter

Steinzug, Kataloge des Kunstgewerbermuseums, Köln, band IV, Köln 1976. Sid 320.

Utropspris
3 000 SEK