KRUS, stengods, 1600/1700-tal.

Saltglaserad, inpressad floral dekor, delvis godronnerad. Tennlock med kulknopp. Fotring av tenn. Höjd 35 cm.

Slitage, nagg, tennmonteringarna senare varav mynningsringen lös.

Utropspris
3 000 SEK