SKÅP. Sydtyskland. Barock. 1700-tal.

Bl a ek och mahogny. Dekor av intarsia och tenninläggningar. Rak form, med uppsvängt, utskjutande krön. Dörrar med bakomliggande hyllplan. Kulfötter. Bredd ca 194 cm + 20 cm med krön, djup ca 67 cm, höjd ca 245 cm. Nyckel finns.

Delvis renoverat och kompletterat med nya ekhyllor och moderna skruvar. Torrsprickor i både skåp och fanér. Vissa skador och bortfall av tenninläggningar och fanér.

Utropspris
30 000 SEK