STOP, stengods, Tyskland, sannolikt sent 1600-tal.

Sk Humpen. Saltglaserat, cylinderformat med reliefdekor i vitt och svart, lock med kulknopp, daterat 1710. Höjd 25 cm.

Slitage, nagg, tillverkningsdefekt. Locket med lagning.

Utropspris
2 500 SEK