STOP, stengods, troligen Bayern och sent 1600-tal.

Cylinderformat med reliefdekor av figurscener, underglasyrblå dekor. Tennlock med datering 1708. Höjd 20 cm.

Slitage, nagg, krackelyrer, handtaget med spricka. Locket med graverade och ristade initialer.

Utropspris
2 000 SEK