STOLAR, 4 st, Hans Olsen, Viskadalens möbelindustri, Kinna, 1900-talets första hälft.
Kromad ställning. Rygg och sits av formpressad teak. Stapelbara. Brännmärkta.
Rygg och sits med senare målning. Repor och märken. En stol med senare infästning i ryggbricka.