Madeleine Pyk – en samling F769

Hans Olsen

(Danmark, 1919-1992)
Hans Olsen
(Danmark, 1919-1992)

STOLAR, 4 st, Hans Olsen, Viskadalens möbelindustri, Kinna, 1900-talets första hälft.

Kromad ställning. Rygg och sits av formpressad teak. Stapelbara. Brännmärkta.

Rygg och sits med senare målning. Repor och märken. En stol med senare infästning i ryggbricka.

Utropspris
4 000 SEK