KONSOLBORD, sannolikt Danmark/Tyskland, sent 1700-tal.

Fyrsidigt avsmalnande ben, sarg med dekor av rosettupphängd medaljong med antikiserande kvinnofigur och rosengirland. Bronserat. Stenskiva. Längd 75, bredd 39, höjd 85 cm.

Bruksslitage. Renoverat och kompletterat, mindre bortfall. Ostadigt. Sannolikt avkortade kortsidor. Senare skiva och ytbehandling.

Utropspris
15 000 SEK