Madeleine Pyk – en samling F769

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

FIGURIN, Lore Friedrich-Gronau, Rosenthal, modellerad 1947.

Naken kvinna på starnaden. Numrerad 1771. Höjd 21 cm.

Repor.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
1 500 SEK