MATSERVIS, 58 delar, porslin, "Sommerfugl", Bing & Gröndahl.

12 mattallrikar (diam 24 cm), 12 djupa tallrikar (diam 21 cm), 12 större assietter (diam 21 cm), 12 mindre assietter (diam 19 cm), 1 såsskål (längd 24 cm), 1 karott med lock (diam 26, höjd 18 cm), 1 fyrkantig serveringsform (bredd 22 cm), 4 ovala uppläggningsfat (längd 23-41 cm), 1 rund skål (diam 21 cm), 2 vaser (höjd 6 cm).

Bruksslitage, smärre repor. 2 mattallrikar med nagg. 1 större assiett med sprickor i botten.

Utropspris
5 000 SEK