Den ena med rik stiliserad dekor med skaft delvis i rot. Knivblad märkt B&S (monogramsignerade). Den andra med grov yta. Båda ned läderdetaljer. Längd ca 27-31 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Mindre missfärgning. Den ena kniven med mindre skador på knivblad (den med grov yta).