VAS, stengods. Andersson & Johansson, Höganäs Keramik. Dekor troligen Mette Doller. 1900-talets mitt.

Dekor med bl.a. rådjur. Höjd ca 42 cm. Stämpelmärkt AJ Höganäs. Otydlig signering troligen M D.

Tillverkningsdefekter. Bruksslitage.

Utropspris
1 500 SEK