MATSERVIS, 69 delar, porslin, "Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.
1 sockerskål med lock, 1 kaffekanna med lock, 2 skålar, 1 saltkar, 1 såssnipa, 3 droppformade uppläggningsfat i olika storlek, 1 soppterrin med hänklar, 6 tekoppar på fat (en extra kopp medföljer), 6 kaffekoppar på fat (ett extra fat), 1 "TV-bricka" med plats för kopp, 4 äggkoppar, 2 små skålar, 6 bärtallrikar, 10 assietter, 6+8 förrättstallrikar, 7 mattallrikar, 1 droppformad skål. 2 extra fat medföljer.
Fotnagg. Tillverkningsdefekter. Krackelerad glasyr, smuts under glasyr. Nagg.