PIEDESTAL SAMT URNA MED LOCK, majolika, Rörstrand sekelskiftet 1900.

Rik polykrom dekor glaserad i brun/gult, grönt och guld mot cremefärgad fond. Urna med lock och uppsvängda hänklar. Märkt Rörstrand. Höjd 92 + 41 cm.

Obetydligt slitage och glasyrkrackelyrer.

Utropspris
8 000 SEK