BORDSPENDYL, Winterhalder & Hofmeier, Tyskland, 1800-talets slut.

Fanerad i mahogny. Skuren dekor. Urhus flankerat av två korintiska kolonner. Urhus med dekor av änglar. Konsolhylla medföljer. Uret invändigt märkt W&H Sch. Pendel finns. Höjd 42 + 20 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar. Krackelyrer. Skador och bortfall. Urtavlans glas saknas. Smärre renoverat och kompletterat. Konsolhylla ej ursprungligen tillhörande. Pendel möjligen ej ursprunglig. Ej funktionstestat.

Utropspris
1 500 SEK