Mahogny, delvis fanerad. Bronserade detaljer. Urtavla med romerska siffror. Höjd ca 95 cm. Pendel och lod medföljer.
Bruksslitage, dekoravslag, spår av skadedjur. Knopp med skador, samt något lös. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.