FIGURIN, porslin, Meissen, sent 1800-tal.
'LESERIN AM SPINNROCKEN' nr 2685. Höjd 15 cm
Slitage, nagg, skador, vissa lösa delar medföljer.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.