VITRINSKÅP, holländsk senbarockstil, 1800-tal.

Fanerat i mahogny samt troligen valnötsrot. Beslag i gulmetall. Tvådelat. Överdel med glasade skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Invändigt textilklädsel. Svängt profilerat krön. Underdel med tre lådor och avslutande tassfötter. Svängd form. Längd ca 160 cm, bredd ca 40 cm, höjd ca 220 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar. Skador och bortfall. Renoverat, kompletterat och lagat. Dörrpar med defekt montering. Två lås fungerar ej.

Utropspris
6 000 SEK