VÄGGLAMPETTER, ett par, empirstil, Frankrike 1800-talets senare hälft.

Delvis förgyllda och bronserade. För fyra ljus, kröndekor i form av urna, väggfästet dekoreras av gosse bärande på lagerkrans. Ljusarmarna med formen av blomstjälkar, nertill med avslutande tofsar. Höjd 84 cm, bredd 47 cm.

Slitage, märkbara skador och reparationer, anlöpningar. Bristningar.

Utropspris
1 500 EUR