PLUNTA SAMT CIGARETTETUI, sterling silver, Borgila, Stockholm 1939 respektive 1947. Totalvikt 430 gr.

Dekor av monogram och initialer samt datum. Cigarettetui med förgylld insida. 13 x 8 cm respektive 10 x 10,5 cm.

Obetydligt slitage och bucklor.

Proveniens

Enligt uppgift har etuiet tillhört Lars Gösta Hägglöf, Överste och chef för F8, Barkarby.
Pluntan har tillhört hans bror Kjell Hägglöf direktör vid bankirfirman Hägglöf.

Utropspris
2 500 SEK