BOKPARTI, 8 delar, bla "Epigrammata" av M. Val. Martialis, Amsterdam 1644.

Även "Handbok i romerska antiqviteterna, av And. Otto. Lindfors, Örebro 1830, "Maerkvaerdigheder fra Oldtiden" av Valerius Maximus, Köpenhamn 1797, "Witterhetsarbeten utgifne af et samhälle i Stockholm", Stockholm 1759, 2 st Historisk Almanach 1781, 1786, Hofcalender 1804, 1811. Halv- och helband av skinn.

Slitage, fläckar, några med skador på bokbanden, en hofcalender med delvis saknat titelblad, ej i övrigt genomgångna.

Proveniens

Exlibris tillhörigt bla: Gustaf d´Albedyhll.

Utropspris
1 500 SEK