VITRINSKÅP, gustavianskt provinsarbete, 1800-tal.

Betsad furu. Brutet krön. Kannelerade ben. I övre delen vitrinskåp med 3 hyllor samt låda. I nedre delen skåp med 3 hyllor. L 90, b 43, h 182. Nyckel finns.

Slitage. Maskstunget. Senare glas. En nyckel ej ursprunglig.

Utropspris
6 000 SEK