SOCKERSKÅL, silver, Karl Järveläinen, S:t Petersburg, 1869. Vikt ca 540 g.

Uppåt avsmalnande med löst lock samt med förgylld insida. En st kartusch på vardera sida. Höjd ca 14 cm.

Smärre slitage, mindre repor och märken. Lockets knopp något sned. Mindre anlupen.

Utropspris
2 500 SEK