Lackerat trä. En låda vardera med underliggande hylla. Lådfronter med räfflad dekor. Längd 35 cm, bredd 43 cm, höjd 54,5 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Färgbortfall. Repor. Krackelyrer. Lagningar i form av ifylld färg.