879
556626

Johan Laurentz Jensen

(Danmark, 1800-1856)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 260 - 6 140 EUR
5 470 - 6 380 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Laurentz Jensen
(Danmark, 1800-1856)

"Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika)

Signerad J. L. Jensen och daterad 1839. Pannå 37,5 x 30 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tjock fernissa. Skrapmärken längs sidorna. Smärre strödda skrapmärken. Krackelyr.