Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

EGRON LUNDGREN, Blyerts, akvarell och täckvitt på papper, ej signerad.

Från en tjurfäktning i Spanien; en Bandirelleros och en Picador. 30,8 x 23,5.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Sir John Bladenbury, England
Carl Ulrik Palm (1864-1954)
Martin Carlsson, Stockholm
Major P. Wiberg, Slite, Gotland

Utförd i Granada under Lundgrens vistelse i Spanien 1849-53. För hans vistelse där och hans intresse för tjurfäktningar, se Egron Lundgren, En målares anteckningar, Italien och Spanien, 1870.

Utropspris
5 000 SEK