EGRON LUNDGREN, Blyerts, akvarell och täckvitt på papper, ej signerad.
Från en tjurfäktning i Spanien; en Bandirelleros och en Picador. 30,8 x 23,5.
Ej examinerad ur ram.
Sir John Bladenbury, England
Carl Ulrik Palm (1864-1954)
Martin Carlsson, Stockholm
Major P. Wiberg, Slite, Gotland
Utförd i Granada under Lundgrens vistelse i Spanien 1849-53. För hans vistelse där och hans intresse för tjurfäktningar, se Egron Lundgren, En målares anteckningar, Italien och Spanien, 1870.