SKÄNK, gustaviansk stil, 1800-tal.

Rak form med svagt rundade hörn. Längd ca 110, djup ca 36, höjd ca 133 cm.

Slitage, repor och märken, mindre stötskador. Senare bemålning samt nyckelbricka. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK