SKRIN samt ETUI, silver, varav dem ena stämplad BHE, Stockholm. omkring 1900-talets mitt. Vikt ca 710 g.

Skrin med rektangulär form, gångjärnsförsett lock samt med träinredning. Detta stämplat BHE, Stockholm, 1959. Etui med svenska imporstämplar. Längd ca 18 respektive 8,5 cm.

Slitage, repor och märken. Etui med monogramgravyr. Anlupen. Träinredning inkluderat i vikt.

Utropspris
2 000 SEK