Valnötsfaner. Svärtade detaljer. Skuren dekor. Flankerande pilastrar med kannelyrer och krönande manshuvuden. Fyra lådor. En fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Längd 112 cm, bredd 55 cm, höjd 145 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Några märken och skav. Faner ställvis blekt.