Fodral fanerat i valnöt med svärtade detaljer. Dekor av bl a svarvade knoppar. Pendel finns. Längd ca 32 cm, bredd ca 16 cm, höjd ca 83 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Skador. Delar saknas. Märken efter skadedjur. Ej funktionstestad.