STOLAR, ett par, Louis seize stil, Frankrike 1800-talets andra hälft.

Förgyllda, delvis polerade, sargen dekoreras av lagerkvist, kannelerade ben, kröndekor i form av lagerkrans samt blommor. Bredd 61 cm, djup 55 cm, sitthöjd 42 cm, tot. höjd 96 cm.

Slitage, förgyllningsbortfall, stötmärken. Omklädda.

Utropspris
600 EUR