BESTICK, 26 delar, silver, knivblad i metall, sannolikt sekelskiftet 1800/1900. Totalvikt 1919 g.

Graverad vapendekor. 6 st matgafflar 21,5 cm, 6 st matknivar, 24,5 cm, 6 st matskedar 22,5 cm, 6 st efterrättsskedar 14 cm, serveringssked 30,5 cm, soppslev, invändigt förgylld, längd 38 cm.

Anlöpningar, slitage, gravyr. Soppslev med intryckningsskador.

Pauncefote-familjevapen med mottot "Pensez forte". Källa: Fairbairn's Book of Crests, 1905 ed.

Utropspris
300 EUR