Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

SKRIVBORD, "Large Executive Desk", Florence Knoll, Knoll International, NK:s verkstäder i Nyköping, 1964.

Fanerat med valnöt, svartlackerad benställning av metall, på vardera sida utragslådor, etikettmärkt. 190 x 95 cm, höjd 76 cm.

Slitage, fläckar, fuktmärken, repor, avslag.

Modell 503 A-BM 1952-55

Utropspris
5 000 SEK