KUNGLIG SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Rosa klädsel med blommor. Bronserade ben. Märkt undertill HGK 282 (kungliga husgerådskammaren). Längd: 105 cm.
Slitage, fläckar.