SPELBORD, gustaviansk stil, 1800-talets fjärde kvartal.

Bl.a mahogny. Rektangulär fällbar skiva, en låda i sarg, raka nedåt avsmalnande ben med droppdekor. Längd ca 89 cm, bredd ca 49 cm, höjd ca 76 cm.

Slitage. Rispor, märken, fläckar. Lådan med maskstungen botten. Smärre materialbortfall.

Utropspris
2 500 SEK