SERVIS, 49 delar, porslin, "Blått Landskap", design Reinhard Richter, Arabia, 1941-64.

AS-modell, från olika tider. 9 kaffefat, diameter 13 cm. 2 assietter, diameter 17,5 cm. 3 smörgåstallrikar, diameter 20 cm. 8 djuptallrikar, diameter 23 cm. 10 mattallrikar, diameter 23,5 cm. En stor serveringstallrik, diameter 35 cm. 3 serveringstallrikar, diameter 25 cm. 3 ovala serveringsfat, längd 28-39 cm. 1 salladsskål, längd 30 cm. 4 grönsaksfat, längd 21,5-25,5 cm. En kaffekanna med lock, höjd 20 cm. 1 mjölkkanna, höjd 16,5 cm. 1 såssnipa på fot, höjd 10 cm. 2 terriner med lock, höjd 17-20 cm.

Bruksslitage. En assiett, en mattallrik och den stora serveringstallriken med kantavslag. En av de mindre serveringstallrikarna med tillverkningsdefekt. Några av mattallrikarna med smärre skador i glasyren. Ett grönsaksfat med spricka.

Utropspris
400 EUR