Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

KANDELABER, mässing, jugend, Skultuna, 1900-talets början.

Skultuna No 20. I form av patron med tre växt- och volutornamenterade ljusarmar, rund profilerad fot. Höjd ca 55 cm.

Slitage. Fläckar, repor, smärre anlöpningar.

Utropspris
2 500 SEK