SOCKERSKÅL, silver, ej identifierad mästare, Ryssland, 1890. Vikt ca 285 gram.

Löst lock med pärlemor, bukig form. Rik floral dekor samt invändigt förgylld. Höjd ca 14 cm.

Slitage, repor och märken samt bucklor. Stötskada. Mindre anlupen. Pärlemordetalj är inkluderad i vikt.

Utropspris
1 500 SEK