SLAGBORD MED MÅNBORD, 1800-tal.

Vitmålat. Månbord med svarvade ben. Bredd 112. Höjd 75. Månbord längd ca 56 cm. Slagbord längd 23,5 cm. Slagens längd 66 samt 69 cm (bordens totala längd ca 271 cm).

Senare målning. Repor och märken. Slitage.

Utropspris
10 000 SEK