VILSTOL, "Vilosov", Sven Lundquist, Lundquist och Tesch , 1900-talets andra hälft.

Blålackerad metall, armlän i alm. Mönstrad klädsel. Ställbar.

Bruksslitage, färgbortfall, skav. Ställbarheten ej funktionstestad.

Ur en reklamfolder från Lundquist & Tesch :"Vilosov skänker fulländad avkopplingoch vila - individuell vila - ty den är till alla delar ställbar just efter Eregen önskan, den medger varje tänkbart villäge, den är Er "mjuka tjänare".

Utropspris
1 500 SEK