Björn Wiinblad

(Danmark, 1918-2006)
Björn Wiinblad
(Danmark, 1918-2006)

SERVIS, 52 delar, porslin, "Romanze" samt "Quatre couleours", Björn Wiinblad, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.

Floral samt mönstrad gulddekor.
Tolv mattallrikar, diam ca 24,5 cm
Tolv förrättstallrikar, diam, ca 21 cm
12 djupa tallrikar, diam ca 18 cm
Två skålar, diam ca 20 cm
En mindre skål, diam ca 13 cm
En såsskål på fat, diam ca 13 samt 17 cm
Fem ovala serveringsfat, längd ca 24,5-38 cm
Ett runt fat, diam ca 26 cm
Två runda mindre fat, diam ca 9,5 cm
En sockerskål med lock, höjd ca 10 cm
Två vaser, höjd ca 14-16 cm
En rund ljusstake med indragen fot, diam ca 11 cm

Smärre bruksslitage. Enstaka repor.

Utropspris
4 000 SEK