DOCKSERVISDELAR, 72 st, flintgods samt benporslin, bl a Gustavsberg och Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Servis från Gustavsberg med guldkant, vissa delar flintgods, vissa delar benporslin: 10 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 4 ovala uppläggningsfat, 2 skålar med hänklar, terrin med lock. Servis från Gustavsberg med blå rutor: 2 kaffekoppar med fat (2 extra fat medföljer), gräddkanna med lock, sockerskål. Servis mrån Rörstrand med dekor av fåglar i grönt: 4 tallrikar, ovalt uppläggningsfat, skål med hänklar (udda lock medföljer). Servis med dekor av rosa rosor: kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, 5 kaffekopper med fat (en extra kopp medföljer), 6 assietter. servis med dekor av blommor och guldkant: kaffekanna, sockerskål med lock, 4 kaffekoppar med fat, 5 assietter. 10 udda delar.

Slitage. Många delar med nagg och krackelyr. Enstaka delar med missfärgningar och lagningar.

Utropspris
600 SEK