BERG, YNGVE. Olja på duk. Sign.

Stilleben med kruka och fetisch. 65x50.

Yngve Berg (1887-1963), konstnär och konstkritiker, föddes i Stockholm, gick på Göteborgs musei rit- och målarskola, studerade i Paris och var under senare delen av sin karriär bl.a. intendent på Thielska Galleriet (1949-1960). I bekantskapskretsen ingick, bland flera, JAG Acke, Georg Pauli, Ragnar Östberg och Ivan Agueli.

Målningen ”Stilleben med kruka och fetisch” är ett av Yngve Bergs få och mycket ovanliga stilleben i kubistisk stil. Verket har en geometrisk komposition inspirerad av det japanska träsnittets stilisering. Karaktäristiken är lekfull och koloriten skapar välkomnande konnotationer, eller som kamraten och konstkritikern fil.dr. Karl Asplund, utrycker sig i boken, ”Yngve Berg - Människan och konstnären”:

”…en stor komposition med en mansskulptur i balsaträ från Yorubafolket i Nigeria, som han älskade, och en Kinakruka, en finstämd färgkomposition i jordgult och rödbrunt mot svalt blått”.

Bergs klassiska skolning som tecknare och illustratör har i detta säregna verk fått stå tillbaka för en mer expressiv tankekedja. Han har förvrängt sin konstkritiska verklighet och ger istället uttryck för en mer oanad föreställningsvärld. Motivet utgår ifrån en rumslig miljö men berättar samtidigt något om den stora världens skeenden.
/Fredrik Anthony

Smärre färgbortfall.

Asplund, Karl, "Yngve Berg-Människan och konstnären" sid 184.

Utropspris
1 800 SEK