TE- och KAFFESERVIS, 24 delar, porslin, Kina, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått med guldfärgade detaljer. Elva tekoppar varav åtta med fat, sju kaffekoppar utan fat, två skålar, tekanna, gräddkanna, tedosa. Skålarnas och fatets diameter 12- 15 cm, kopparnas höjd 5,5- 6,5 cm, kannornas och dosans höjd 11- 13 cm.

Bruksslitage. Senare gulddekor, troligen 1700-tal. Fyra delar med lagningar. Fyra delar med nagg. Ett fat med genomgående spricka, några delar med glasyrsprickor. Delar med missfärgningar och bortfall av gulddekor. En kopp med skada på hänkel.

Utropspris
12 000 SEK