GULDMYNT, 1 stater, Phillip II av Macedonien, 359-336 frK. Vikt ca 9 gram.

Med porträtt av Apollo samt chariot. Diameter 18 mm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Privat samling.

Utropspris
20 000 SEK