OFFICERSVÄRJA, s k infanteriofficersvärja, 1800-talets första hälft.

Mässingsfäste med genombruten parerplåt. Tveeggad klinga Karl XIV Johans monogram under tronföljarkrona. Med portopé. Total längd 92 cm.

Bruksslitage. Fläckar och rost. Klinga med lagning. Mindre skador.

Utropspris
2 000 SEK