OFFICERSVÄRJA, s k infanteriofficersvärja, troligen 1800-talets första hälft.

Mässingsfäste med genombruten parerplåt. Tveeggad klinga. Längd ca 95 cm.

Bruksslitage. Rost och fläckar. Kaveltråden och parerplåten löst sittande. Senare skruv på fästet. Balja saknas.

Utropspris
1 500 SEK