BUDDHA, brons, 1900-tal.

BUDDHA, brons, 1900-tal.

Gautama Buddha, patinerad, höjd 28 cm.

Repor, slitage.

Buddhan har sina händer i vyahkanamudra, en gest som symboliserar diskussion och Buddhas löfte att dela med sig av sin lärdom. Håret är uppsatt i en knut på huvudet, ushnisha, vilket symboliserar Buddhas förhöjda medvetande. Den små lockarna på huvudet ringlar sig medsols, vilket i Indisk kultur sågs som gynnsamt. De uttänjda öronen symboliserar det liv Buddha hade innan sitt uppvaknande, då han var prins Siddharta Gautama. Högt uppsatta personer bar ofta tunga örhängen vilket fick öronsnibbarna att tänjas ut. Källa: Michael Jordan: Buddha Images in Art, Carlton Books, 2003.

Utropspris
300 EUR